Jak prawidłowo zmierzyć drzwi? Kompletny poradnik krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak zmierzyć drzwi, aby nie mieć problemu z montażem, świetnie trafiłeś! W naszym artykule przedstawiamy poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten pozornie prosty proces. Bo bez względu na to, czy planujesz samodzielny montaż drzwi, czy też chcesz skorzystać z usług profesjonalistów, dokonanie właściwego pomiaru to klucz do sukcesu. Zapraszamy do lektury! 

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne, aby nie popełnić błędu?

Kiedy kupujesz drzwi, jednym z pierwszych pytań, które zada Ci sprzedawca, dotyczy wymiarów. Dlatego też musisz pamiętać o dokładnym zmierzeniu przestrzeni, w której będą one osadzone. Jest to niezbędna czynność, dzięki której uda Ci się bez problemu dokonać samodzielnego montażu. Jak zmierzyć rozmiar drzwi bez zainstalowanej futryny, a jak w sytuacji, gdy futryna już istnieje? Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak zmierzyć szerokość drzwi. Potrzebujesz do tego celu tylko i jedynie miarki o zasięgu około 3-ech metrów, ołówek, papier do zapisania wyników oraz poziomica. Zarówno szerokość, wysokość, jak i grubość zmierz w kilku miejscach, ze względu na możliwość wystąpienia nieznacznych różnic. Można je zniwelować podczas montażu za pomocą specjalnej pianki lub kupując ościeżnicę regulowaną. Jest ona stosunkowo łatwa do przymocowania, a dodatkowo zapewnia efektowny wygląd, ponieważ obejmuje ścianę z dwóch stron. 

Jak zmierzyć drzwi do pokoju bez zainstalowanej futryny?

Bardzo często dokonuje się zakupu drzwi, kiedy nie ma jeszcze zamocowanej futryny. W takiej sytuacji należy zmierzyć otwór i skrzydła drzwiowe. Dokonaj kilku pomiarów wysokości i szerokości, a następnie zapisz najmniejszy wynik. Wysokość trzeba zmierzyć od podłogi do górnego kąta, a szerokość od jednego do drugiego boku. Nie zapomnij o zmierzeniu grubości muru, a także o dodaniu dodatkowych milimetrów w przypadku położonej glazury lub parkietu. W przypadku braku futryny zastanów się nad zakupem regulowanej ościeżnicy, która dopuszcza niewielkie błędy w pomiarach.

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne do istniejącej futryny?

Jeśli remontujesz mieszkanie i chcesz wymienić drzwi, nie musisz kupować nowej futryny. Wystarczy, że jedynie odpowiednio zmierzysz drzwi do starej futryny. Jak to zrobić? Przede wszystkim sprawdź stan istniejącej już ościeżnicy. Bardzo ważną kwestią jest ocena, czy futryna nie uległa wypaczeniu i pozostaje w pełni stabilna. Pozostawienie uszkodzonej i niestabilnej futryny stwarza ogromne ryzyko, że będziesz mieć problemy z poprawnym zamontowaniem drzwi, a następnie z ich komfortowym użytkowaniem. Poza tym może zaistnieć zagrożenie uszkodzenia muru. Dlaczego? Ponieważ niestabilna ościeżnica może nie wytrzymać obciążenia nowych drzwi. Po co wobec tego narażać się na dodatkowe koszty? Sprawdź dokładnie istniejącą futrynę, a jeśli stwierdzisz, że nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, wymień ją na nową lub zamontuj tzw. ościeżnicę nakładkową nakładaną na starą futrynę. Jednak w takim przypadku nastąpi zmniejszenie otworu drzwiowego, co należy uwzględnić w dalszych pomiarach. Kolejna kwestia to weryfikacja czy nowe drzwi będą pasowały do istniejącej futryny. Większość jest kompatybilna z drzwiami przylgowymi. W związku z tym decydując się na wersję bezprzylgową, musisz liczyć się również z wymianą futryny.

Wykonując pomiar, pamiętaj, aby zmierzyć wysokość od podłogi do góry futryny, a szerokość od jednego boku do drugiego nie wliczając w to listew wykończeniowych. Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych przylgowych z uwzględnieniem luzu montażowego to około 206 cm, a szerokość to 78 cm, 88 cm lub 98 cm dla drzwi „70”, „80” lub „90”. Wymiary te dotyczą nowych zabudowań. W przypadku starszego budownictwa np. kamienic mogły zostać wykonane nietypowe otwory drzwiowe, co wiąże się z dokonaniem zamówieniem drzwi na wymiar.

Jak zmierzyć drzwi? Skutki błędnego pomiaru

Co się stanie, jeśli dokonasz nieprawidłowego pomiaru drzwi? Przede wszystkim nastąpi niewłaściwy montaż. A to z kolei może to spowodować złą ochronę akustyczną i zakłócenie prywatności domowników w poszczególnych pomieszczeniach. Poza tym źle zamontowane drzwi mogą zniszczyć panele, płytki podłogowe lub parkiet ocierając się o podłogę. Dlatego też koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie zmierzenie otworu i skrzydeł drzwiowych, aby uniknąć późniejszych problemów.

Podsumowanie

Właściwy pomiar to klucz to prawidłowego montażu i korzystania z pełni funkcjonalnych drzwi. Cierpliwość, precyzja i sugerowanie się naszym poradnikiem pomogą Ci przejść z łatwością przez ten proces. A jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz kupić nowoczesne drzwi drewniane wewnętrzne, sprawdź ofertę Brylski Drzwi. Jako producent drzwi oferujemy szeroki wybór drzwi wewnętrznych, wśród których z pewnością znajdziesz model spełniający Twoje oczekiwania. Zapraszamy do kontaktu!

Więcej wpisów

pl_PL

Dziękujemy za przesłanie formularza, skontaktujemy się z Państwem w ciągu 24 godzin