Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

Kupując drzwi wewnętrzne, masz możliwość jednoczesnego zamówienia montażu. Możesz to jednak zrobić samodzielnie. Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować drzwi wewnętrzne, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy Ci, jak to zrobić krok po kroku. Dzięki naszej instrukcji poradzisz sobie z tym bez żadnego problemu. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem montażu sprawdzić zapisy w umowie. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektórzy producenci zastrzegają, że drzwi montowane na własną rękę nie podlegają dalszej gwarancji.

Jak montować drzwi wewnętrzne — przygotowanie

Decydując się samodzielny montaż drzwi wewnętrznych, zwróć uwagę na to, aby przed ich zakupem dokonać odpowiednich pomiarów. Ważna jest nie tylko wysokość i szerokość otworu drzwiowego, ale również grubość ściany. Dlaczego? Ponieważ to będzie miało znaczenie podczas wyboru ościeżnicy. W przypadku regulowanej wersji otwory powinny być około 8-9 cm większe od skrzydła drzwi. Decydując się na stałą ościeżnicę, pamiętaj, że wymiary zwiększą się do 11 – 11,5 cm. Jeśli masz już zakupione wszystkie elementy niezbędne do montażu, przygotuj sobie miejsce do pracy i możesz rozpocząć montaż. Przede wszystkim sprawdź kierunek otwierania drzwi. Pomoże Ci to zamontować w odpowiedni sposób zawiasy. Jeśli masz drzwi lewe, zawiasy powinny być zamontowane po lewej stronie. Natomiast w przypadku drzwi prawych, zawiasy musisz umieścić po prawej stronie.

Jak zamontować drzwi pokojowe — montaż ościeżnicy

Na samym początku musisz zmontować ościeżnicę. Jej poszczególne elementy skręć za pomocą śrub i klamer lub sklej specjalnym klejem montażowym, który należy nałożyć w narożniki. Podczas montażu zachowaj kąty proste pomiędzy pionowymi i poziomymi elementami ościeżnicy. Kolejny krok to wstawienie ościeżnicy do otworu w ścianie. Usztywnij ościeżnicę plastikowymi lub drewnianymi klinami, pozostawiając szczelinę o szerokości około 1-2 cm. Natomiast na wysokości 1 metra zamontuj poprzeczną wyporę. Przed ostatecznym zamocowaniem ościeżnicy, upewnij się, że dobrze trzyma się w otworze drzwiowym. Następnie umocuj ją za pomocą kotew lub kołków rozporowych. Zabezpiecz ościeżnicę taśmą malarską, aby jej nie ubrudzić i wypełnij szczeliny zaprawą murarską lub niskorozprężną pianką poliuretanową. Taki sposób zmniejszy ryzyko wypaczenia ościeżnicy. Kiedy pianka montażowa zaschnie, odetnij nożem monterskim jej wystające części. Ostatni krok to zamocowanie opasek maskujących, które są zazwyczaj w komplecie z ościeżnicą. Jeśli by ich nie było, bez problemu możesz kupić je osobno. Są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach, więc wybierz takie, aby tworzyły z ościeżą i drzwiami harmonijną całość. Do montażu użyj kleju do drewna lub montażowego. 

Jak wstawić drzwi wewnętrzne — zawieszanie skrzydła

Jeśli na samym początku zastanawiałeś się, jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne, właśnie dotarłeś do końcowego etapu. Gratulacje! Pozostało Ci jedynie powieszenie skrzydła drzwiowego i zamocowanie klamki. Od czego należy zacząć? Przede wszystkim usuń podpórki i sprawdź, czy drzwi nie są za długie. Jeśli tak, to musisz je skrócić. Do tego celu użyj pilarki stołowej, która pomoże Ci zachować prostą linię cięcia. Ważne jest, aby nie obcinać drzwi mających otwory lub szczelinę wentylacyjną, ponieważ utracą swoje właściwości. Teraz powieś skrzydło drzwi i sprawdź, czy dobrze się otwierają i zamykają. Często zdarza się, że trzeba je wyregulować na zawiasach. Do tego przyda Ci się imbus lub śrubokręt. Na czym polega regulacja? Ustawiasz pozycję zawiasu względem pionu poprzez odkręcanie i dokręcanie śruby. A wysokość zawieszenia drzwi korygujesz, wysuwając i chowając trzpień. Ponownie sprawdź płynność poruszania się drzwi. Jeśli zauważyłeś jakieś nieprawidłowości, skrzydła same się otwierają lub zamykają, oznacza to, że regulację trzeba powtórzyć. A co z klamką? Jej zamocowanie nie powinno sprawić Ci problemu. W każdych drzwiach jest przygotowany otwór na klamkę i zamek, a w zestawie znajdują się wszystkie elementy potrzebne do montażu. Mechanizm zamykający należy wsunąć do gniazda i przykręcić. Klamkę z trzpieniem umieść w otworze, zamocuj rozetkę lub szyld po drugiej stronie skrzydła i załóż na trzpień drugą klamkę przykręcając ją kluczem imbusowym.

Podsumowanie

Wybór drzwi wewnętrznych ma kluczowe znaczenie dla aranżacji wnętrza. Jeśli odpowiednio dopasujesz drzwi do stylistyki mieszkania, uzyskasz efekt harmonijnej całości. Jednak zakup to nie wszystko. Musisz wiedzieć, jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne, aby mogły Ci służyć przez długie lata. Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem montaż nie powinien sprawić Ci problemu. Nie jest to trudne zadanie, ale pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń producenta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie stracisz gwarancji. Jako producent drzwi oferujemy różnego rodzaju drzwi drewniane wewnętrzne. Zapoznaj się z naszym asortymentem i wybierz takie drzwi, które spełnią Twoje oczekiwania.

More entries

en_GB

Thank you for submitting the form, we will contact you within 24 hours