rebated or flushless doors? Which to choose?

Wybór drzwi wewnętrznych do niezwykle ważna kwestia podczas aranżacji mieszkania. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać drzwi przylgowe, czy bezprzylgowe, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się, czym różnią się między sobą te dwa rodzaje drzwi oraz jakie są ich wady i zalety. Podpowiemy Ci również, co należy brać pod uwagę podczas zakupu.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe

Wybierając drzwi do domu, zapewne usłyszysz pytanie dotyczące ich konstrukcji. W związku z tym warto wiedzieć, czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych. Otóż drzwi wewnętrzne drewniane przylgowe i bezprzylgowe różnią się przede wszystkim sposobem, w jaki są montowane. 

Drzwi przylgowe — co to znaczy?

Drzwi wewnętrzne przylgowe to takie, które otwierają się do wewnątrz pomieszczenia i nachodzą na futrynę, a ich skrzydło jest osadzone na wewnętrznej stronie framugi. Ich cechą charakterystyczną jest specjalne wycięcie w wąskiej krawędzi skrzydła, czyli przylga lub felc, które zachodzi na ościeżnicę. W przypadku drzwi przylgowych ich skrzydło jest osadzone w futrynie za pomocą widocznych zawiasów, a zamknięcie zapewnia zatrzask wbudowany w skrzydle lub ramie drzwiowej. W związku z tym zawiasy pełnią tu rolę nie tylko mechaniczną, ale również ozdobną

rebated doors są popularne ze względu na swoją prostotę i łatwość montażu. Jednak nie zapewniają one takiego poziomu izolacji akustycznej jak drzwi bezprzylgowe. A w przypadku uszkodzenia futryny konieczne może okazać się jej wymiana. 

Czym są drzwi rewersyjne?

Drzwi wewnętrzne rewersyjne, czyli z odwrotną przylgą to drzwi, które otwierają się do wewnątrz pomieszczenia, a ich ościeżnica jest umieszczona wewnątrz pokoju, a nie na zewnątrz. Są to drzwi, które otwierają się w przeciwnym kierunku niż standardowe modele. Dlatego są idealnym rozwiązaniem w przypadku małego pomieszczenia, gdy brakuje miejsca na zewnątrz, aby otworzyć drzwi lub gdy drzwi muszą być otwierane w określonym kierunku. Np. w przypadku drzwi pomiędzy kuchnią a jadalnią, gdzie
trzeba mieć możliwość swobodnego przenoszenia naczyń.

Jednakże, drzwi wewnętrzne z odwrotną przylgą mają też swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że wymagają one większej ilości miejsca wewnątrz pomieszczenia, co może ograniczać przestrzeń i utrudniać poruszanie się. Ponadto drzwi te wymagają specjalnego systemu zawiasów, który może zwiększyć koszty produkcji i instalacji. 

Podsumowując, drzwi wewnętrzne z odwrotną przylgą są przydatne w pewnych sytuacjach, ale wymagają starannego planowania i instalacji, aby zapewnić swobodne korzystanie z pomieszczenia oraz funkcjonalność i estetykę.

Drzwi bezprzylgowe — co to znaczy?

Skoro wiesz już, czym charakteryzują się drzwi przylgowe, zapewne zastanawiasz się, co to są drzwi bezprzylgowe. Otóż drzwi wewnętrzne bezprzylgowe pozbawione są wcześniej wspomnianego frezowania. Dlatego też po zamknięciu drzwi ich skrzydło całkowicie chowa się w ościeżnicy i tworzy jednolitą powierzchnię ze ścianą. Nie nachodzą one na futrynę, a ich skrzydło jest osadzone na ramie drzwiowej, na specjalnym uchwycie i utrzymywane w pozycji zamkniętej za pomocą magnesów lub zamka ukrytego w skrzydle. Drzwi bezprzylgowe możesz zakupić zarówno w wersji z widocznymi, jak i ukrytymi. Jednak największą popularnością wśród kupujących cieszy się wersja minimalistyczna z ukrytymi zawiasami

Drzwi bezprzylgowe oferują lepszą izolację akustyczną, ponieważ ich skrzydło jest uszczelnione wokół ramy drzwiowej. Jednocześnie montaż drzwi bezprzylgowych jest bardziej skomplikowany i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe — różnica

Zastanawiasz się, czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych? Tak jak wspominaliśmy na początku podstawowa różnica to sposób montażu oraz regulacja zawiasów. Drzwi przylgowe są łatwiejsze w zamontowaniu, ale oferują mniejszą izolację akustyczną, a w przypadku uszkodzenia futryny wymagają jej wymiany.

Z kolei drzwi bezprzylgowe mają lepsze właściwości akustyczne, ale ich montaż jest dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny. Wymaga również specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi. Dlatego też jeśli nie masz doświadczenia w montażu drzwi wewnętrznych, zleć to zadanie specjalistom. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje drzwi posłużą Ci bezawaryjnie przez lata. 

Kolejna różnica pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi to ich cena. Zawiasy ukryte są znacznie droższe od widocznych. Dlatego też koszt zakupu drzwi bezprzylgowych będzie wiązał się ze sporym wydatkiem. 

Podsumowanie

Drzwi nie tylko oddzielają od siebie poszczególne strefy mieszkania i zapewniają prywatność. Mogą także stanowić jeden z elementów wystroju wnętrza. Dlatego też ostateczny wybór — jakie drzwi przylgowe czy bezprzylgowe — powinien zależeć od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. 

Jako producent drzwi drewnianych oferujemy różnego rodzaju drzwi wewnętrzne. W Brylski Drzwi z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz!

More entries

en_GB

Thank you for submitting the form, we will contact you within 24 hours