Drzwi prawe i lewe – jak je odróżnić?

Podczas zakupu drzwi ważny jest nie tylko ich kolor, rodzaj i materiał, z którego są wykonane, ale także kierunek otwierania. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać drzwi prawe, czy lewe, jak odróżnić je między sobą, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się, jakie są oznaczenia drzwi prawych i lewych. Przedstawimy Ci także metody ich identyfikacji. Dzięki temu wybór odpowiednich drzwi nie będzie już dla Ciebie problemem. Zapraszamy do lektury!

Drzwi prawe czy lewe — czy to ma znaczenie?

Mogłoby się wydawać, że wybór drzwi do domu to bardzo proste zadanie. Przecież wystarczy dopasować odpowiedni kolor, styl i materiał do aranżacji mieszkania. Czy aby na pewno to wszystko? Sprzedawca zawsze pyta, czy chcemy kupić drzwi prawe, czy lewe. I tu bardzo często pojawia się dylemat. Na którą stronę powinny się otwierać drzwi w pokoju? Wbrew pozorom decyzja wcale nie jest łatwa i jednoznaczna. Bo właściwie to jak odróżnić drzwi prawe i lewe? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Zastanawiasz się, jak określić drzwi prawe czy lewe? Wobec tego na samym początku warto wyjaśnić, dlaczego wybór kierunku drzwi jest aż tak istotny. Jeśli chcesz, aby Twoje mieszkanie było nie tylko ładnie i stylowo, ale również funkcjonalnie urządzone, zwróć uwagę na pewne istotne elementy podczas aranżacji wnętrza. Drzwi otwierające się bezpośrednio na szafę lub komodę to niezbyt dobry pomysł. W ten sposób można bardzo łatwo uszkodzić zarówno meble, jak i samo skrzydło drzwiowe. Równie mało komfortowym rozwiązaniem byłaby sytuacja, gdyby drzwi nie otwierały się swobodnie z powodu stojących obok sprzętów. Tego typu aranżacja sprawia, że przestrzeń nie jest w pełni wykorzystana, a mieszkanie staje się niezbyt funkcjonalne. Podczas wyboru drzwi, weź także pod uwagę umiejscowienie włącznika światła. Powinien być on łatwo dostępny, a nie zasłonięty drzwiami. Dzięki temu wchodząc do pokoju, bez problemu włączysz światło. Już tych kilka przykładów sprawia, że warto zastanowić się, czy do Twojego układu pomieszczenia lepiej pasują drzwi prawe, czy lewe. 

Drzwi prawe i lewe — jak odróżnić?

Masz już zaaranżowaną przestrzeń w pokoju, ale nie wiesz, jak określić drzwi prawe czy lewe? W takiej sytuacji musisz sprawdzić kierunek ich otwierania. Jak wcześniej wspominaliśmy, jest to bardzo ważna decyzja, która wpływa na komfort użytkowania i funkcjonalność drzwi. Jak się do tego zabrać? Otóż warto zastosować prostą metodę, dzięki której dylemat: drzwi prawe czy lewe, jak odróżnić je między sobą, nie będzie już stanowił dla Ciebie problemu. Na początku stań naprzeciwko drzwi tak, aby otwierały się do wewnątrz. Teraz spójrz na zawiasy. Jeśli znajdują się one po Twojej prawej stronie, masz do czynienia z drzwiami prawymi. Jeśli zawiasy są zlokalizowane po Twojej lewej stronie, są to drzwi lewe. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się drzwi z ukrytymi zawiasami. Co w takiej sytuacji? Drzwi prawe czy lewe — jak poznać, które są odpowiednie? Stań tak, jak poprzednio, na wprost drzwi. Jeśli klamka znajduje się po lewej stronie, to zawiasy umiejscowione są po prawej, czyli są to drzwi prawe. W przypadku klamki zlokalizowanej po prawej stronie zawiasy są ewidentnie po lewej, a więc mamy do czynienia z drzwiami lewymi.

Kupując drzwi zastanów się nie tylko nad tym czy wybrać drzwi prawe, czy lewe, ale również czy mają być otwierane do wewnątrz, czy też na zewnątrz. Ma to kluczowe znaczenie dla funkcjonalności mieszkania i bezpieczeństwa domowników. W łazienkach drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, ponieważ w ten sposób łatwiej przeprowadzić ewakuację w przypadku zasłabnięcia. Dlaczego? Nieprzytomna osoba leżąca na podłodze mogłaby zablokować swoim ciężarem drzwi i uniemożliwić tym samym ich szybkie otworzenie. Z kolei w małych pomieszczeniach drzwi otwierane do środka zabiorą przestrzeń, którą można odpowiednio zaaranżować.

Podsumowanie

Wybór drzwi do domu to wbrew pozorom bardzo ważne zadanie. Odpowiednio wybrane będą nie tylko standardowym wyposażeniem. Staną się także elementem, który w połączeniu z meblami stworzy harmonijną całość. Dlatego też warto wiedzieć, jak rozpoznać, czy masz do czynienia z drzwiami prawymi, czy lewymi. Znacznie ułatwi Ci to zakupy oraz kwestie aranżacji wnętrza. Wybierając właściwe drzwi sprawisz, że Twoje mieszkanie będzie nie tylko stylowe, ale również funkcjonalne.

Jeśli zastanawiasz się, jakie drzwi wybrać, zapoznaj się naszą ofertą. Jako producent drzwi mamy w swoim asortymencie różnego rodzaju drzwi drewniane wewnętrzne. W Brylski Drzwi z pewnością wybierzesz takie, które spełnią Twoje oczekiwania!

More entries

en_GB

Thank you for submitting the form, we will contact you within 24 hours